ثبت برند : ثبت برند باعث وجه تمایز یک محصول با محصولات دیگر در بازار می شود. هرچه علامت و ثبت آن زیباتر و شکیل تر باشد سطح توقع مشتری از محصول تولید شده را در بازار افزایش می دهد. امروزه مردم کالا نمیخرند بلکه برند میخرند.

ثبت علامت یا نام تجاری باید چنان زیرکانه و پر محتوا و همچنین زیبا انتخاب شود که ذهن مشتری و بیننده را در مورد محصول مورد نظر تسخیر کند و چون ممکن است تولید یک محصول با یک علامت تا سالیان سال فعالیت داشته باشد و به همین جهت نشان خاص انتخاب شده باید زیبا و کوتاه و همچنین پر محتوا باشد که در ذهن مشتری ماندگار باشد. برندهای معروف پپسی ، کوکا کولا، کاله ، مهرام ، سامسونگ جزو همین برند های ماندگار می باشند.از این جهت سازمانی وجود دارد به نام اداره ثبت علائم تجاری و مالکیت معنوی که  از وظایف عمده این سازمان ثبت نشان تجاری و علامت مورد درخواست متقاضیان می باشد و از همه مهمتر دفاع از حقوق مالک علامت از وظایف عمده این سازمان می باشد.

مشاوره جهت ثبت برند

ثبت برند

برای ثبت برند یا نشان خاص در وهله اول داشتن جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری و یا جواز کسب از طرف متقاضی می باشد که باید به اداره ثبت علائم تجاری ارائه شود و مورد دوم تصویر علامت و یا لوگوی مورد نظر و با هر رنگ و شکلی ارائه آن به اداره ثبت علائم تجاری. به این نکته نیز حتما باید توجه داشت که اگر علامت موردنظر فارسی باشد مدارک فوق جهت ثبت علامت الزامی است و مدارک لازم دیگر جهت ثبت ، کارت بازرگانی می باشد در صورتی که علامت مورد نظر فارسی نباشد و کلمه یا حروف لاتین در برند ارائه شده، به کار رفته باشد. زمانی برای ثبت یک علامت لاتین که ریشه و خود کلمه لاتین باشد و متقاضی در توضیحات علائم خود هم به کلمه تولید و هم به کلمات خرید و فروش و ادارات و صادرات اشاره کرده باشد. در این حالت برای  علامت هم جواز هم ارائه کارت بازرگانی الزامی است. برند می تواند شخصی یا شرکتی باشد که در ادامه تکمیل مدارک اگر شخصی باشد مدارک شناسایی شخص و اگر شرکتی باشد مدارک شرکتی ، روزنامه تاسیس و مدارک شناسایی حق امضاء دارن مجاز شرکت ارائه آن الزامی است.

 • ثبت برند حمایت قانونی و حفاظت در مقابل سوء استفاده کنندگان و متقلبان
 • ایجاد شهرت برای خدمات ، محصولات و شرکت شما
 • تشویق شرکت ها به سرمایه گذاری بیشتر در کیفیت و بهبود کالا
 • تضمین تشخیص محصولات از یکدیگر توسط مشتریان با ثبت برند
 • امکان دریافت وام
 • تمایز محصولات شرکت ها از یکدیگر
 • حق استعمال انحصاری از علامت تجاری
 • قابلیت نقل و انتقال علامت تجاری ثبت شده
 • امکان اعطای نمایندگی برند
 • اجازه استفاده از برند توسط اشخاص ثالث
ثبت برند

تسلیم اظهار نامه

مدارک هویتی فرد متقاضی: برای اشخاص حقیقی داشتن کپی شناسنامه و کپی کارت ملی کفایت می کند. برای اشخاص حقوقی مدارک لازم عبارت است از آخرین روزنامه رسمی که نشان دهنده مدیریت شرکت باشد به همراه کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل و تمام اعضای هیئت مدیره.

مدارک نماینده قانونی: زمانی که تقاضای ثبت برند به جای خود فرد، از طریق یک نماینده قانونی انجام شود، باید مدارک نماینده به همراه باقی مدارک ضمیمه شود.

نمونه گرافیتی، کپی ویا تصویری از علامت درخواستی: باید توجه داشت که ابعاد تصویر نباید از 10*10 سانتی متر بیشتر شود. درصورتی که طرح شما سه بعدی باشد باید نمونه گرافیتی یا تصویر را از شش جهت متفاوت تهیه کنید تا در مجموع بتواند آنرا به طور کامل نشان دهد.

ارائه مدارکی که نشان دهد در رشته ای که قصد ثبت برند دارید فعالیت می کنید. به طور مثال پروانه بهره برداری صنایع ویا جوازکسب.

استفاده از حق تقدم: زمانی که متقاضی یا متقاضیان ثبت برند بخواهند به استناد قانون تقاضای ثبت یا ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم استفاده کنند ، باید مدارک مربوط به حق تقدم را یا همزمان با ارسال اظهارنامه یا حداکثر تا 15 روز بعد از آن ارسال کنند البته این مزایا 6 ماه بیشتر زمان ندارند.

ثبت برند

اولین مرحله از ثبت برند این می باشد که شما می بایست استعلام برند خود را گرفته از ثبت نشدن برند و مشابهت آن با برندهای دیگر اطمینان حاصل نمایید.  بعد از استعلام وارد سایت سامانه مالکیت معنوی شده و یک اکانتی کاربری ساخته و سپس اطلاعات را تکمیل و مدارک خواسته شده را تکمیل می نمایید.

برنددرمرحله کارشناسی قرارگرفته و حدودا 30 روز کاری زمان نیاز می باشد که جواب برند درخواستی از طرف کارشناس داده شود . 

بعد از اینکه برند کارشناسی شد یا تایید می شود یا اینکه رد می شود و یا نقص خورده می شود. در صورت نقص پرونده می بایست رفع نقص شود .

در صورت رد شدن برند می توانید نسبت به آن اعتراض نمایید.

پس از ثبت برند به شما گواهینامه تعلق میگیرید که سند مالکیت برند شما می باشد و مدت 10 سال دارای اعتبار می باشد.

نکاتی در خصوص ثبت برند
 • داشتن علامت تجاری اختیاری است مگر در مواردی که دولت آن را الزامی قرار دهد.
 • حق استعلام انحصاری علامت تجاری فقط برای کسی محسوب می شود که علامت خود را به ثبت برساند.
 • برند قابل نقل و انتقال است و باید وفق مقررات قانون ثبت علایم و اختراعات ایران به ثبت برسد.
 • اجازه استفاده از علامت ثبت شده به دیگران در ایران باید به ثبت برسد.
 • برای علامت، گواهی ثبت علامت صادر خواهد شد.
 • مدت اعتبار ثبت برند برای هر بار 10 سال است.
 • برای ثبت چند علامت باید به تعداد آنها اظهارنامه جداگانه داده شود.
 • تغییرات مربوط به نشانی رسمیت نخواهد داشت مگر اینکه به ثبت رسیده باشد.
ثبت برند